Fotografia ślubna Kraków

Ślubna sesja plenerowa poza dniem ślubu - plusy i minusy

Plener ślubny wykonywany poza dniem ślubu jeszcze kilka lat temu była nowością. Dziś taka opcja nikogo już nie dziwi - mało tego, awansowała do rangi najczęściej wybieranej przez Pary Młode. Fotografia ślubna bywa już niemal utożsamiana z "wyluzowaną" sesją plenerową.
Dlaczego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Sesja poza dniem ślubu - "za"

1. Mamy dużo czasu...
Nie spieszymy się, by jak najszybciej wrócić do oczekujących nas Gości. Możemy poświęcić zdjęciom tyle czasu, na ile pozwala nam światło (oraz umowa z fotografem :) ). Możemy wybrać nietypową porę dnia - np. przeprowadzić sesję o wschodzie słońca. Fotografia ślubna, nawet ta dynamiczna, zyskuje, jeżeli nie trzeba co chwilę zerkać nerwowo na zegarek.

2. ... więc możemy swobodniej wybrać miejsce sesji
Większa swoboda gospodarowania czasem otwiera przed nami możliwość szerszego wyboru miejsca, w którym odbędą się nasze zdjęcia ślubne. Tak, jak w przypadku sesji w dniu ślubu jesteśmy ograniczeni do miejsca nieodległego od sali weselnej, tak w przypadku sesji poza dniem ślubu ograniczają nas tak naprawdę jedynie finanse (nie każdego stać na zrealizowanie wymarzonej sesji ślubnej na Karaibach czy w Paryżu - choć i nasz poczciwy Kraków potrafi prezentować się naprawdę pięknie). Co więcej, możemy naszą sesję przeprowadzić w kilku niezależnych lokalizacjach, niekiedy diametralnie różniących się "klimatem" - np. rozpocząć od zdjęć w industrialnych ruinach, a zakończyć romantycznymi ujęciami na łące. Wybór jest ogromny. Nawet jeśli wybierzemy jedno miejsce ( powiedzmy - Kraków czy Katowice), w jego obrębie możemy spędzić wiele godzin robiąc zdjęcia w bardzo różniącym się od siebie nastroju.

3. Nie jesteśmy zestresowani
Ślub, wesele są już za nami - nerwy opadły, możemy wreszcie swobodnie odetchnąć i cieszyć się sobą oraz samą sesją. Nie ciąży nam świadomość, że czeka nas jeszcze Pierwszy Taniec albo Podziękowania dla Rodziców. Możemy w 100% skupić się na "tu i teraz", a zdjęcia ślubne są w centrum naszej uwagi.

4. Nie musimy tak bardzo uważać na stroje ślubne
W przypadku sesji przeprowadzanej w dniu ślubu gama możliwości ujęć jest ograniczona do tych, które nie są ryzykowne dla strojów (wszak będą one jeszcze "potrzebne" tego dnia, w stanie możliwie nienaruszonym). Na sesji w dniu ślubu Para Młoda raczej nie biega, nie kładzie się w trawie (bez sławetnego kocyka), nie mówiąc już o odważniejszych ujęciach typu "sesja plenerowa w wodzie". Na sesji realizowanej poza dniem ślubu obowiązują w tej materii tylko takie ograniczenia, jakie narzuci sama Para Młoda (i talent jaki prezentuje nasz fotograf ślubny).

5. Jesteśmy mniej zależni od pogody
W przypadku sesji plenerowej w dniu ślubu "bierzemy, co jest". Jeżeli dzień jest brzydki - trudno. Jeżeli deszczowy - sesja po prostu się nie odbywa. W przypadku sesji poza dniem ślubu wybieramy sobie dzień, na który zapowiadana jest interesująca nas pogoda.

Sesja plenerowa poza dniem ślubu - "przeciw"

1. Aby swobodnie cieszyć się czasem, trzeba go najpierw wygospodarować
Sesje odbywają się przeważnie w tygodniu, niekiedy więc trzeba wziąć pół dnia wolnego w pracy. Nie "załatwiamy wszystkiego w dniu ślubu". Coś jeszcze nad nami "wisi" (choć nie dla wszystkich jest to wrażenie niemiłe; są Pary, dla których sesja plenerowa jest "ślubną puentą" i ostatnią, dodatkową okazją do włożenia swoich ślubnych kreacji).

2. Jeżeli decydujemy się na ponowne wykonanie fryzury i makijażu - jest to dodatkowy wydatek
Profesjonalnie wykonana fryzura czy makijaż nie są konieczne, ale jeżeli Panna Młoda podejmie taką decyzję, z pewnością poniesie dodatkowe koszty.

3. Wyższy koszt usługi fotograficznej
Pakiety zawierające sesję plenerową realizowaną poza dniem ślubu są droższe, bowiem czas pacy fotografa jest dłuższy a ilość oddawanych Klientom zdjęć - większa.

4. To już nie jest "ten dzień"
Są osoby, dla których argumentem przeciw sesji plenerowej poza dniem ślubu jest "sztuczność" sytuacji - emocje są już inne, wygląd Pary - inny.


Jak w przypadku większości wyborów, sesja plenerowa realizowana poza dniem ślubu wiąże się zarówno z korzyściami, jak i z niedogodnościami. Ocena, czy "za" jest bardziej znaczące niż "przeciw" należy wyłącznie do nas samych i tego, jak nasze zdjęcia ślubne prezentują się w naszych marzeniach :)
Fotografia ślubna Kraków plener z końmi 002
Fotografia ślubna Kraków 002b
Fotografia ślubna Kraków plener magiczny 008
Fotografia ślubna Kraków najlepsza 013o
Fotografia ślubna Kraków zimowa sesja plenerowa 103Autor zdjęć: MARIA MAJ-KLEPACKA | fotografia ślubna Kraków | Katowice | Bielsko-Biała

© Biała Pracownia - kopiowanie zdjęć zabronione